Jak pomalować drewniane meble?

7 stycznia 2015

Meble drewniane mają swój ponadczasowy wdzięk i urok. Kolejnymi zaletami, jakie wyróżniają naturalny materiał, są solidność, trwałość i bezcenny komfort użytkowania. Drewniane meble służą przez wiele pokoleń jako eleganckie i praktyczne wyposażenie mieszkania. Jednak przychodzi taki czas, że chcemy coś w nich zmienić. Wystarczy wtedy pomalować je na inny kolor.


Użytkowanie mebli drewnianych i ich zalety

Drewno jako naturalny materiał samo w sobie ma cudowny urok. Coraz częściej decydujemy się na drewniane meble, do wyrobu których używa się najczęściej drzewa z jesionu, dębu, sosny, czereśni czy buka. Lite drewno jest solidne i pięknie się prezentuje jako efekt końcowy w postaci stołu, komody, krzesła, witryny, łóżka, frontów do szafek kuchennych i łazienkowych oraz elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. Odpowiednio zabezpieczone może być użytkowane w miejscach narażonych na wilgoć: łazienkach i kuchniach.

G_05

Malujemy meble z drewna

Kiedy myślimy o zmianach w wyposażeniu naszego mieszkania, nie musimy się martwić o zbyt duże wydatki. Wystarczy zadać sobie pytanie: Jak pomalować meble drewniane, aby odmieniły domowe wnętrza nie do poznania? Jeśli mamy do czynienia z naturalnym odcieniem,  z łatwością pomalujemy na wybrany przez nas kolor ulubione przedmioty użytkowe.

W przypadku mebli kuchennych zaczynamy od zdjęcia frontów z obudowy szafek. Jeśli drewno nie jest w stanie surowym, trzeba je delikatnie oszlifować, aby zdjąć pierwszą warstwę farby lub lakieru.

Kolejnym krokiem będzie dokładne odkurzenie zalegającego pyłu.

Do malowania naturalnej matowej struktury najlepiej jest użyć emalii akrylowej, która nie tylko udekoruje nowym odcieniem mebel, ale także go odpowiednio zabezpieczy. Tego typu farba jest zazwyczaj bezzapachowa oraz bezpieczna do stosowania w pokojach dziecięcych.

Dodatkowymi zaletami farb do drewna będzie łatwe i idealne pokrycie kolorem nawierzchni, nie pozostawiając nieestetycznych smug oraz krótki czas schnięcia. Emalia świetnie zabezpieczy meble przed wilgocią. Dodatkowo dekoracyjnie wzbogaci je poprzez subtelny połysk. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami błyszczących powierzchni, możemy wybrać farbę dającą w efekcie końcowym półmat lub całkowity mat.

Dzięki malowaniu drewniane elementy wyposażenia kuchni, salonu lub jadalni będą wyglądały przez długie lata świeżo i elegancko.

copyrights by PolkasMeble