Jak odnowić meble dębowe?

24 listopada 2014

Meble dębowe to symbol elegancji i luksusu. Pięknie wyglądają jako szafki kuchenne, solidne ramy łóżek lub stylowe stoły, witryny i komody w salonie. Po latach użytkowania przychodzi jednak taki moment, że zadajemy sobie pytanie: Jak odnowić meble dębowe? Oto kilka podpowiedzi.

Cechy mebli dębowych

Dąb to najstarszy gatunek drzew. Dzięki swoim unikalnym zaletom przez wieki był uznawany jako drzewo święte. Drewno dębowe jest kojarzone z trwałością, solidnością i pięknym wyglądem. Wyjątkowa struktura drewna świadczy o jego niezwykłej twardości i ciężkości. Kolejną zaletą jest odporność na ścieranie. Jednak „nic nie jest długowieczne” szczególnie w przypadku użytkowania mebli, które tracą swój pierwotny koloryt, pozostawione rysy stają się coraz bardziej widoczne, a tak podziwiany kiedyś blask zaczyna blednąć. O meble dębowe trzeba dbać w szczególny sposób. Naturalną właściwością drzewa dębowego jest ciemnienie w wyniku kontaktu ze światłem słonecznym, dlatego przed przeznaczeniem do użytkowania należy je solidnie zabezpieczyć specjalnymi środkami chroniącymi przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Powierzchnię mebli dębowych bejcuje się bądź lakieruje.

Zabiegi przywracające piękno mebli dębowych

Upływ czasu w przypadku mebli niestety zaczyna być na tyle widoczny, że zaczynamy myśleć o ich renowacji. Na pytanie: Jak odnowić meble dębowe istnieje odpowiedź, która składa się z kilku podstawowych kroków. Pierwszym z nich będzie pozbycie się starej, złuszczonej powłoki. Usuniemy ją poprzez staranne szlifowanie papierem ściernym lub szybciej za pomocą specjalnych środków, np. mieszanki oleju lnianego ze spirytusem. Wybór techniki oczyszczania zewnętrznej powłoki mebli dębowych zależy tylko od nas i ile czasu możemy tej pracy poświęcić. Następnie dokładnie oczyszczamy przedmiot z zalegającego pyłu. Kolejnym krokiem jest zabezpieczanie powierzchni drewnianej.

Lakierowanie to najbardziej popularny sposób na impregnowanie mebli dębowych. W związku z tym, że po zastosowaniu lakieru powstaje twarda warstwa ochronna, można go stosować na szafki, komody, biurka, jednym słowem przedmioty intensywnie użytkowane i narażone na ścieranie lub zarysowania.

Znanym i coraz powszechniejszym rozwiązaniem są oleje. Stosuje się je szczególnie na meblach przeznaczonych do pomieszczeń, gdzie występuje wilgoć: w kuchni lub w łazience. Oleje głęboko wnikają w drewno, dzięki czemu nie ma ryzyka pękania.

Do ochrony zewnętrznej mebli dębowych używany jest również wosk. Dzięki niemu drewno utwardza się i nabiera cech antystatycznych, czyli lepiej się broni przed osiadaniem kurzu i wilgoci.

Sposobem na zabezpieczenie powierzchni mebli jest również bejcowanie, czym więcej jej położymy, tym bardziej koloryt drewna dębowego ściemnieje.

copyrights by PolkasMeble